Az IKT-s eszközök használata a tanári mesterségben
2017. március 3., péntek
Quizlet, Mindmup,LRE, Sulinet, Timetoast
A mai teszt során a címben említett négy programot teszteltük. Ebből két kategóriát tudunk elkülöníteni: a tanulási folyamat végig kísérőit- többek között ide tartozik a Quizlet,a Mindmup a Timetoast és a Sulinet, illetve az anyagot biztosító program- az LRE. Kezdjük az utóbbival.
Ez egy tanároknak vagy autodidaktáknak létrehozott hiányos forráskereső adatbázis. A honlap limitált nyelven használható és hát a magyar az nincsen közte. Ellenben gyakorlatilag minden nyelven lehet bármilyen anyagokat keresni (pl. angol kultúra vagy művészet témában), de mivel elég kiforratlan még a rendszer, ezért sajnos alig található meg bármi is. A világnyelveknél evidensen több támpont található, mint egy szűk körben elterjedt nyelvnél. Ennek ellenére hasznos lehet, ha éppen kifogjuk a megfelelő linket, hiszen más honlapokra vezérel minket, így segítve a keresést. Tegyük hozzá, hogy nem feltétlen hivatalos forrásokkal dolgozik.
Összességében az ötlet jó, a honlap elég gyorsan feltérképezhető, keresnek szerkesztőket, de nagyon hiányzik belőle a tartalom.
A másik kategória- a tanulási folyamatot végig kísérő programok, amelyek tanár és diák barátak is
Más néven gondolattérkép, ez az agykontrollosoknak biztosan ismerős. Ez a program abban segít , hogy egy címhez további fogalmakat, gondolatokat tudjunk bejegyezni, ezzel megkönnyítve a tanulást, hiszen asszociációkkal és együtt előforduló elemekkel dolgozik. Sajnos korlátozott a használata, ugyanis limitált a feltöltési mennyiség és a tárolási idő, hosszú távon így egyértelműen fizetőssé válik. Szintén angol platform, viszont nem kell regisztrálni a használatához, hanem instant módon készíthetjük a saját gondolattérképünket. Elég egyszerű a használata, még telefonról is működik, sőt a munkánk még meg is osztható. Összességében gyors tanuláshoz használható optimálisan, illetve előfizetve memória frissítésre.
Ez egy időszalag, melyről gyakorlatilag mindenkinek a történelem óra ugrik be, de szerencsére ez nem csak ott alkalmazható, hanem akár nyelvórán is segítségünkre lehet. Bemutathatjuk rajta akár az igeidők kapcsolatát vagy akár irodalmon híres írók, költők élete is ábrázolható. Sőt akár egy-egy periódust is le lehet képezni, így például ábrázolva, hogy mi történt a reneszánsz korszaka alatt a világban, az irodalomban és a fizika területén is egyidejűleg. A Timetoast használata során zavaró, hogy dátumot csak úgy adhatunk meg ha napot és hónapot is jelölünk, ugyanakkor meglepett, hogy videókat is be tudunk linkelni. Mivel ez egy szintén elég egyszerű platform nem lehet 2- illetve 3D-ben idővonalat készíteni. Azonban egyszerre számtalan esemény megadására van lehetőség.A Timetoast használata során szintén meglepett, hogy kevés angol tudással is könnyen kezelhető a program. Mindemellett zavaró, hogy esemény megadásnál lehet ugyan képet csatolni, viszont ha időtartamot szeretnék ábrázolni, oda nem enged képet feltölteni ráadásul a karakterszám is le van korlátozva 500-ra. Előfordulhat, hogy éppen a korlátozás miatt a lényegi rész kimarad. Összességében hasznos, ötletes,könnyen használható, viszont a fejlesztés még innen is hiányzik, mert így eléggé lekorlátozott a használat.
Ez egy digitális tudásbázis, melyet az Oktatási Hivatal működtet, tehát hivatalos forrás. Ráadásul a honlap szerencsére most magyarul van. A különböző tantárgyakhoz, sőt szaktantárgyakhoz, ritka tárgyakhoz is található adatbázis. A tárgyakon belül témakörökre van bontva osztály szerint, nagyon könnyen utána kereshetünk információknak, tananyagoknak, főleg akkor, ha nem voltunk éppen órán vagy esetleg nem készítettünk jegyzetet. Nyelvi anyagok sajnos ezen a honlapon egyelőre nincsenek, ellenben az internet többi része tele van velük. Ha regisztráltok, akkor lehetőség van csoportok létrehozására, dokumentumok megosztására és csevegésre a barátokkal. Valójában egy hasonló tanulós felület az Edmodo is, csak az angol. Ezen kívül olvashattok híreket az oldalon és könnyen kereshettek is kulcsszavakra.Összességében ajánlanám mindenkinek, aki egy kicsit keresgél vagy általános tudást bővítene, könnyen használható, gyors és rendezett. Természetesen reméljük, hogy egyre tovább bővül majd rajta az adathálózat.
A Quizlet egy angol digitális memorizáló program, ahol szókártyákat készíthetünk bármilyen tantárgyhoz, amellyel fejleszthetjük a szókincsünket, de tanulhatunk definíciókat, évszámokat is. Ezekből aztán instant módon szódolgozatokat generálhatunk, játszhatunk velük különböző játékokat, nyomtathatunk szókártyákat, sőt most már (angolul) elég jó minőségben a kiejtést is meghallgathatjuk. Fontos még, hogy a Quizlet használata annyira tanár- és diákbarát, hogy semmilyen előképzettség nem kell hozzá, és bárki képes használni, szerencsére mindezt ingyen. Most már rendelkezik egy új játékkal is, a Quizlet Live-al. Az oldalon eddig is voltak játékok, mint például a gravity, ahol időre kell beírni a szókártya másik oldalán szereplő megfejtést, de a Quizlet Live abban különbözik a többitől, hogy ezt a kis pajtásainkkal is játszhatjuk. Ha a Live-ot választjuk tanárként megjelenik egy szám, ezt kell a diákoknak megadniuk, miután a telefonjukon vagy laptopjukon elmentek quizlet.live oldalra. Ha elindítjuk a játékot a rendszer 4 fős csapatokba sorolja a diákokat, akiknek párosítaniuk kell a kártyák két oldalát. Amelyik csapat előbb van meg 12-vel, az nyert, de ha csak egy hibájuk is van, lenullázódik az addigi eredményük. A videó pedig egy angol használati útmutató a Quizlet Livehoz, illetve linkelem egy saját amerikai-brit angol kártyasoromat, vessetek rá egy pillantást: https://quizlet.com/174994412/american2-flash-cards/ Összességében kreatív, gyors és hasznos, egyetlen hátránya, hogy már egy karakter elütést is hibának vesz, ami pedig valljuk be elég sűrűn előfordul, illetve bevinni az anyagot nem két perc főleg ha több száz terminusról van szó. Persze megéri őket ilyenkor csoportosítani és külön mappákba helyezni az oldalon, majd úgy tanulni őket. Ráadásul még a korábbi eredményeinket is elmenti, sőt amelyek nem mentek, azokat kijelölve lehet gyakorolni, illetve addig dobja vissza a feladatok során, amíg nem sikerül megtanulni. Mindenképpen érdemes kipróbálni!!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése