2017. március 31., péntek

Prezi, Stock up, Prime Timetable, Kobak, Doodle

képforrás: http://www.mugipunk.com/2016/11/prezi.html
Prezi

Online előadások - gondolat-térképszerű, tehát a lineris átláthatóság így elveszik.
többen is szerkeszthetik egyszerre két különböző helyről, csak internettel működik
Van ingyenes felülete  és fizetős (pro,pro+ és business verzió), az utóbbinál letölthető a prezentáció.
Diákok és tanárok is könnyen használhatják, mind házi feladatként, szorgalmiként.
Videók (linkkel vagy letöltve is), grafikonok, dokumentumok és képek is beilleszthetők könnyedén, illetve sok színes sablon állnak rendelkezésre. A végén pedig egy átfogó képben összefoglalásként kiteszi az összes diát.
Juhuu, gyakorlaton létrehoztunk saját prezit, nem szeretem továbbra sem ezt a programot, azt hiszem. nekem túl katyvasz...

Stock up - képkereső program
képforrás: https://www.cakeresume.com/resources/
easy-tools-to-help-you-write-a-better-resume-and-track-its-performance?ref=article_resume_dos_and_donts_every_job_seekers_should_know

Kulcsszavakra tudtok rákeresni, nem olyan alapos, mint a Google. Előnye, hogy rögtön a forrás oldalra ugrik, így könnyen lehivatkozható. Nem talál olyan sok képet és vulgáris képeket nem talál, így könnyen kiadható gyermekeknek, hogy keressenek rajta. Ha kreatív az ember, akkor minden témában fel lehet használni a képeket. A képek minősége mind nagy felbontású és jó minőségű. Csak a témának megfelelően szűr, nem dobál be más képet, mint a Google képkereső.





Prime Timetable vs. Mystudylife - Online órarend készítő és határidőnapló
képforrás:https://androidcommunity.com/my-study-life-lets-you-store-notes-homework-classes-in-the-cloud-20150303/

PT: Sor, oszlop bevihető, van fenn példa is összeállításoz. Könnyen szerkeszthető, jobb, mint papíron írni. Átfedéseket is lehet készíteni, motiválásra tökéletes részletes beosztáshoz- óra és nap beosztásban. Szervezési feladatokra- órarendek és projektek beosztására tökéletes.

Mystudylife: Külön feladat órák vizsgák hozzáadhatók, értesítést. Google naptár plusz Prime Timetable keveréke tulajdonképpen. Szinte ugyanaz.



Kobak- Blog és weblap
Magyar és angol bemutatkozás. Oktatási appok listája csak Androidos telefonokra mutatja be őket, különböző kategóriák (tárgyak pl.: matek, term.tud. vagy online osztályterem kialakítására milyen appok alkalmasak pl.: Edmodo) egy két cikk is van az oldalon saját tapasztalatairól. Tanári segédeszközöket is bemutat, így közös játékra, szervezésre is lehetőséget ad. Mindenkinek és minden korosztálynak találhatóak applikációk.




Doodle - Szervező program
képforrás: https://naccm.wordpress.com/2010/11/02/resourceroom-doodle-com/
Időpontokra lehet szavazni vagy bármi másra, szerveztető felület, bármelyik tárgyra vagy fogadóórákra fel lehet használni pl.: szülők bejelentkeznek. Témazáróról szavazás: időpont megadás vagy akár egy osztálykirándulás megszervezésére is jó.


2017. március 24., péntek

Google forms űrlap, Nearpod, Dragon Dictation, Zanza TV


Google forms űrlap - kérdőív készítő
képforrás:https://www.shiwaforce.com/megeri-e-javascript-minify/


Kutatáshoz, visszajelzésekre, szavazáshoz vagy adatokat gyűjtésre is tökéletesen használható gyors és egyszerű program. Résztvevői lehetnek tanárok diákok, de igazándiból bárki. Kérdéseket lehet feltenni, ahol válaszolni lehet pontozás, válaszadás vagy fix válaszok formájában, így könnyen ki tudjuk találni, hogy éppen Egerbe vagy Debrecenbe megyünk az osztállyal kirándulni vagy, hogy legyen-e közös program a hétvégén vagy sem. Esetleg tablókészítésnél. Feleletválasztós tesztként gyakorlásnak is akár. Ajánlanám a gyors lebonyolítás érdekében ezt a platformot, hiszen kiértékelés szempontjából van táblázatos nézet, ezen belül pedig lehet grafikonokat létrehozni.. Ráadásul van mobilos felülete is.

Itt a saját kérdőívem: https://docs.google.com/forms/d/1xN9g5hJFkGYRCQo1YY_3TAUmU6dIkyya2A9QM81oZcg/edit





Nearpod- óratervező/választó program
képforrás: https://teachingsimplified.wordpress.com/2012/11/

Főként tanárok számára alakították ki. A tanárórákat még érdekesebbé, még látványosabbá lehet tenni vele, hiszen létre tudunk hozni 3D-s dolgokat, sokféle feladatot tudunk adni, sőt még élő közvetítést is létre lehet hozni. Ez akkor jó, ha valaki hiányzik, de mégse szeretne lemaradni az óráról. Bármely korosztály, bármely tantárgyban használhatja, és bárhol, bármin elérhető.
A Nearpod lehetővé teszi, hogy különböző interaktív feladatokat, feladatsorokat és gyakorlatokat állítsunk össze. A kommunikáció folyamatos minden egyes diák és a tanár között. A diákok előtt tablet van, azon követik az eseményeket, oldják meg a feladatokat, és a tanár is oda küldi a megosztani óhajtott tartalmakat (csak egy kódra van hozzá szükség). A tanár eközben szintén tableten, vagy laptopon irányítja a foglalkozás menetét, amelyet akár ki is vetíthet, bár problematikus lehet, hogy mikor, mit vetítünk ki).



Dragon Dictation- diktáló program.


Már 32 nyelvet felismer, viszont ahogy beszélünk rögtön és
gyorsan írja a telefonba/ pc-be/ tabletbe,
de csak iOS rendszeren használható. Ugyanakkor nincs megszabva,
hogy csak diákok használhatják,
hanem még tanárok is.
Ez a program nagyon jó azoknak,
akik valamilyen disz-es problémával küzdenek, de rengeteg része fizetős.




                                                                            videoforrás:https://www.youtube.com/watch?v=_PvBtK6cDu8



Zanza TV - oktató portál                                 videoforrás:https://www.youtube.com/watch?v=OOGOc4HsxOg


A zanza.tv azért készült, hogy érettségi tantárgyak (kivéve idegen nyelv) 4 évnyi anyagát oktatóvideókban feldolgozva elérhetővé tegye tanároknak, diákoknak.
- matematika
- magyar nyelv és irodalom
- történelem
- testnevelés és sport
- filozófia
- társadalomismeret
- etika

A videók jellemzően 5 perces hosszúságú, jól fókuszált, gazdagon illusztrált anyagok. A témák hatékony és eredményes elsajátítását pedig a videókhoz tartozó fogalomtár, valamint azonnali visszajelzéssel szolgáló online tesztek és megoldókulccsal ellátott feladatlapok is segítik. Regisztráció után könnyedén követhető, hogy melyik anyagrész milyen mértékben került feldolgozásra:
még nem nézted meg a videót és a tesztet sem töltötted ki
már belenéztél a videóba, de a tesztet még nem töltötted ki
megnézted a videót, de a teszthez még nem kezdtél hozzá
nem sikerült a teszt
a teszten legalább 70%-os eredményt értél el

A tanulók jelvényeket gyűjthetnek aktivitás, videó, teszt, feladat, emlékeztető (tanulásszervező használta) kategóriákban. Az eredmények megoszthatók a legnépszerűbb közösségi oldalakon, az elért eredmények pedig megmutathatóak, összemérhetőek a többi regisztrált ismerőssel (Padtársak funkció). Összességében jó az oldal, csak sokkal több tartalommal kellene megtölteni, segítené a diákokat.

Mikrotanítás: Kahoot és Sulinet

képforrás: http://www.lighthousemedia.hu/
portfolio-view/sulinet-hu/
A mikrotanítást Sanyival végeztem, akit korábban nem ismertem. A Sulinetről az elméleti részt ő mondta, a gyakorlatit én, a Kahootnál pedig mindez fordítva történt. Az óra elég furcsa volt, hiszen összesen nyolcan vagyunk a csoportban és csak két ember volt jelen, rajtunk, az előadókon kívül. Mivel ez egy "mikro-mikrocsoport" volt, így azért egy elég furcsa helyzet alakult ki. Lehetetlennek éreztem azt szimulálni, hogy egy egész osztálynyi gyermek ül ott, azonban legalább az időlimitet szépen betartottuk.


Azt gondolom, hogy nem sikerült rosszul, érthetően elmondtuk, amit ezekről a programokról tudni kell. PPT-t nem készítettünk, mivel egyikünk sem tudta, hogy erre szükség van, mivel csodálatos módon mind a ketten hiányoztunk akkor, amikor ezt elmondták. Azonban e nélkül is képesek voltunk elmagyarázni a lényeget, csak hát nem láttak róla egy összefoglalót.



képforrás:http://mehs.morton201.libguides.com/content.php?pid=693588
A gyakorlati résznél pedig a visszajelzés maradt ki az én Sulinetes részemnél. Ugyebár Sanyi elmondta, hogy a honlap 3 részből (hírközösség, csoportok és tudásbázis) épül fel és az egyes részek, hogyan használhatóak. Majd megmutattam, hogyan tudnak a tudásbázis résznél anyagot keresni és azt felhasználni, illetve hozzá feladatot találni, mindehhez pedig Tóth Árpádot választottam, mint irodalmis referencia anyag, mert ő az egyik kedvenc költőm meg, mert én nyelv szakos vagyok és idegen nyelvi részleg nincs a Sulineten. Majd megmutattam, hogy létrehoztam a csoportnak egy közösséget, ezek után pedig mindenki (igen, a két fő), létrehozta a saját közösségét, a Sulinet mindenféle hibája ellenére is. Én megkérdeztem, hogy sikerült-e nekik létrehozni és van-e kérdésük. Válaszoltak, hogy igen. Flóra (a tanárnő) szerint pedig konkrétabb visszajelzést kellett volna kérnem. Erre mondtam, hogy meghívathattam volna magam a közösségükbe, de én ezt annyira abszurdnak éreztem két főnél..... Meg hát mindenkinek az a célja, hogy meglegyen a feladat. Nyilván iskolásoknál ez máshogy zajlik, de ott is a gyermek érdeke, hogy meglegyen, nem az enyém, nem véltelen vannak a motiváló faktorok és valójában a saját problémájuk az, ha valamit nem készítenek el.
képforrás: http://rabatinanett.blogspot.hu/

Ami pedig a kahoot-ot illeti, elméletben bemutattam, hogy ez egy kvízkészítő játékos tanulós oldal és, hogy ez mennyire szuperül használható a tanári életben. Azt gondolom ezzel nem volt probléma, mindenki értette, hogy miről volt szó. Hát az összefoglaló PPT ugyan nem volt, de szerintem így is megemészthető volt az információ. Aztán pedig Sanyi kérte, hogy a gyakorlatban töltsük ki a kvízét, szerintem az nagyon szuperül sikerült, ugyanis PPK-s kérdések voltak benne... Az egyetlen probléma az volt, hogy Sanyi nem csináltatott velük kvízt, pedig direkt utaltam rá, hogy menjenek a regisztrációs részre, csak hát nem vette a lapot. Ettől függetlenül szerintem autonóm módon a leadott információkkal simán lehet használni a honlapot.

Végül is sikerült megtartanunk a két prezentációt, érthető volt. Örülök, hogy túl vagyunk rajta, élesben lesz úgy is izgalmas a móka. :)

2017. március 17., péntek

Redmenta, Google apps, Realika, Eclipse Crossword, Essaytyper

Redmenta 

képforrás: http://hamisciprus.blogspot.hu/2015/05/
kezkozelben-redmenta.html

Használható diákoknak és tanároknak is. Gyakoroltató program, amellyel készülni is lehet meg gyakorlatilag jegyszerzésre is alkalmas program. Bármely tantárgynál használható, hiszen feladatlapokat lehet vele megszervezni, egyedül a csalás maradt kérdés az internet használata során, azonban lehet időkorlátot  lehet beállítani, így elkerülhető akár. Online teszt és fix idő alatt nem lehet kikeresni a választ. Fél pontot nem lehet adni. Kifejtősnél a tanár pontoz, felülírhatóak a pontok. Az "angolikt" direktcímen elérhetitek az én rövid kérdőívemet is.


Google apps 

Minden google alkalmazás megtalálható a see all products részen. Mindenre használható pl youtube. Google Calendarban látjuk, hogy mikor ki mit csinál, mert meg lehet osztani. Esetleg dolgozatok időpontjait beírni, így nem felejtődik el, hasonlóan a Google Classroomhoz, amely egy virtuális osztályterem, ahol anyagokat is meg tudnak egymással osztani. Kultúra tanításhoz például egy Google Maps nagyon jól használható. GoogleForms egy szuper kérdőív egy témával kapcsolatban , így megtudva a véleményüket.


Realika

képforrás:http://szasza.elte.hu/index.php/
Realika_Matematika-tan%C3%A1ri_verzi%C3%B3k
E-tananyagok matekhoz, fizikázhoz, kémiához és biológiához érhetőek el. és interaktív szimulációk vannak benne, ez a regisztrálatlan rész,
ugyanis van regisztrált és regisztrálatlan felhasználók részére is felület.
 Használatban inkább önálló tapasztalatszerzésre alkalmas, bár linket könnyen küldhetünk diákjainknak, hátha elmerülnek benne.










képforrás: http://internetparabobos.blogspot.hu/2009/03/
crear-crucigramas-en-cuestion-de.html

EclipseCrossword

Keresztrejtvény készítő program. Windows alkalmazás. Készítő felületbe beírható a megoldás és a definíció, majd kijelölhető, hogy melyikeket akarja felhasználni az ember. Egyszerű gyorsan készíthető rejtvény. Online is használható akár órán, inkább felsőtagozattól. Bármely tárgynál használható, fogalomtanulásra is vagy szótanulásra is. Kreativitáson és a feladat színességén múlik az élvezetesség. A diákok is tudnak rajta készíteni, akár óra elejére bevezető feladatnak, szorgalminak.







Essaytyper


képforrás: https://thenextweb.com/shareables/2012/04/27/
essaytyper-will-fool-everyone-into-thinking-that-you-type-like-a-boss/
#.tnw_fEn0Mtnl
Megírja az angol esszédet helyetted egy-egy adott témában egy word alapon. Nagyon hasznos lenne második idegennyelvnél is, de sajnos ennek a létezéséről még nem tudunk. Nem lehet benne szereszteni, de ötletnek vagy alapnak jó, mindaddig amíg valaki meg nem találja a neten ugyanazt a szöveget és plagizálással vádolják az embert, viszont, ha valaki elég ügyes, akkor rögtön át tudja írni a szöveget és kész is.

2017. március 12., vasárnap

Google Drive, Prezi, Moviemaker, Tagxkedo, Tanárblog

képforrás:http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/
tamop412b2/2013-0002
_elektronikus_tanulas/tananyag/
JEGYZET-11-2.3._Kozos_dokumentumszerkesz.scorml

Google Drive - online irodai platform

1. A Google Drive (Google Dokumentumok) használatához rendelkeznünk kell egy Gmail azonosítóval. A Gmail egy levelezőrendszer, mely egyben csevegésre is lehetőséget biztosít, de tartalmaz címtárat és kezeli a naptárunkat is. felülete angol nyelvű, de a használata rendkívül egyszerű és nagyon hasonló a kezelése ahhoz, amit már megszokhattunk pl. a MS Office szoftvereiben. A lap tetején találjuk a menüsort, a baloldalon pedig egy panelt, amely a munka szervezését segíti. A tartalom a legnagyobb, jobb oldalon levő ablakban jelenik meg. A Google szövegszerkesztő kezelése nagyon hasonlít más szövegszerkesztő szoftverekéhez (pl. Word).

képforrás: http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/
tamop412b2/2013-0002_elektronikus_tanulas/
tananyag/
JEGYZET-12-2.4._Prezentacio_megosztas_es.scorml


2. A Google Drive prezentációkészítőjével gyorsan és kényelmesen állíthatók össze bemutatók. Oldalt láthatjuk a bemutató lapjait, felül pedig az összes funkció azonnal elérhető, nem kell menürendszerekben böngészni. Könnyen beszúrhatók az illusztrációk, például YouTube-os videók is. A látványelemek száma nem nagy, de ez egyben garancia arra, hogy a nézők figyelmét nem tereli el egy-egy effektus a tartalomról. A bemutató készítését együtt végezheti egy egész diákcsoport oly módon, hogy fizikailag nem egy helyszínen dolgoznak. Igy egyrészről a csoportmunkában fontos szerepet kap, hiszen ha nem tudnak a diákok élőben találkozni és a közös munkát átbeszélni, a Google Drive felületére feltölthetik saját anyagrészüket, ezeket később közösen szerkeszthetik és természetesen kommunikálni is tudnak ezen felületen.




Prezi - prezentáció készítő online program

A Prezivel egy olyan prezentáció készítő honlap, amely okostelefonra is letölthető. Egyáltalán nem tartom bonyolultabbnak egy Prezi elkészítését rajta, mert olyan, mint egy PowerPointé, főleg, ha a már kész, választható sablonok egyikét használjuk fel. A kész sablonokon belül is minden teljesen testreszabható: a téma színei, betűtípusok avagy a keretek színei. Zoom-olni lehet a felületen, felülről nézni egy-egy folyamatot, így lehetővég válik a rész-egész kapcsolatának átlátása, és bemutatása. Ha pedig mégis elakadnánk a Prezi oldalán mindenhez találunk segítséget lépésről lépésre vagy akár videóval is. Már lehet PowerPoint-diákat importálni a Prezibe, ez a funkció nagyon hasznos lehet, hogyha egy már meglévő PowerPointunkat szeretnénk átalakítani, anélkül, hogy teljesen újra kellene kezdenünk.
képforrás:https://www.quora.com/How-can-I-concentrate-on-studies-and-study-better-as-exams-are-aproaching-too-soon
         Az ingyenes verzióban is  tudunk Preziket készíteni, ezek sajnos mind nyilvánosak lesznek, valamint csak online elérhetőek és szerkeszthetőek. Ugyanakkor ha letöltjük és egy adathordozón magunkkal visszük őket, ugyanúgy bemutathatók bárhol, mint egy PowerPoint prezentáció.
        Összességében úgy gondolom, hogy a Prezi egy nagyon jó lehetőség lehet, hogyha valami, a megszokottól eltérőt, érdekesebbet szeretnénk használni. Azonban nem minden esetben, hiszen a Prezi dinamikus útvonala, ami olyan érdekessé teszi, sok esetben az ellenkezőjét érheti el és elvonhatja a figyelmet magáról a bemutatott anyagról.





Moviemaker - videószerkesztő program

A videóban találhatjátok a részletes bemutatását a programnak:

videoforrás: https://www.youtube.com/watch?v=CvlZ52t3hP0



Tagxedo - online szófelhő készítő

Több ingyenes online szófelhő generátor is elérhető a webről, amelyekkel percek alatt változatos szófelhőket készíthetünk. Hasonló elven működnek: bedobálod a szavakat egy szövegmezőbe, vagy megadod a weblapod linkjét és már kész is a szövegfelhő. A lényege, hogy egy adott témához kapcsolódóan vannak összegyűjtve benne a szavak, kifejezések. Amellett, hogy ez nagyon látványos tud lenni, hasznos eszköz is például egy nyelvi szócsoport megtanulásához, de akár feladványokat is készíthetünk irodalomórára úgy, hogy egy vers szavait illesztjük szófelhőbe. Hibája, hogy csak Silverlight programmal működik, amelyet a Chrome már nem támogat. Ráadásul csak laptopról vagy PC-ről.
                                                                                   


videoforrás: https://www.youtube.com/watch?v=CyWtEuNJhEA



Tanárblog - fórummá vált az IKT-használata

Szöveges interjú Prievara Tiborral, amelyből gyakorlatilag minden kiderül, amit a blogról tudni kell, ha rákattintasz az interjú szóra, akkor meg is nyitja nektek. "A népszerű Tanárblog szerzője, szerkesztője, egyik alapítója, az oldal havonta több mint 40 000 olvasóhoz, főképp tanárokhoz jut el. Nevéhez számos kiadvány, cikk, előadás fűződik az IKT-eszközök módszertanával, hatékony tanórai és tanórán kívüli alkalmazásával kapcsolatban."

2017. március 3., péntek

Quizlet, Mindmup,LRE, Sulinet, Timetoast


A mai teszt során a címben említett négy programot teszteltük. Ebből két kategóriát tudunk elkülöníteni: a tanulási folyamat végig kísérőit- többek között ide tartozik a Quizlet,a Mindmup a Timetoast és a Sulinet, illetve az anyagot biztosító program- az LRE. Kezdjük az utóbbival.



LRE


képforrás: https://www.innovationsschule.at/2015/06/07/34-wo-gibt-s-was/

Ez egy tanároknak vagy autodidaktáknak létrehozott hiányos forráskereső adatbázis. A honlap limitált nyelven használható és hát a magyar az nincsen közte. Ellenben gyakorlatilag minden nyelven lehet bármilyen anyagokat keresni (pl. angol kultúra vagy művészet témában), de mivel elég kiforratlan még a rendszer, ezért sajnos alig található meg bármi is. A világnyelveknél evidensen több támpont található, mint egy szűk körben elterjedt nyelvnél. Ennek ellenére hasznos lehet, ha éppen kifogjuk a megfelelő linket, hiszen más honlapokra vezérel minket, így segítve a keresést. Tegyük hozzá, hogy nem feltétlen hivatalos forrásokkal dolgozik.

Összességében az ötlet jó, a honlap elég gyorsan feltérképezhető, keresnek szerkesztőket, de nagyon hiányzik belőle a tartalom.